Stránky venované rastline nazývanej
Čajovník čínsky

Čaj Gunpowder

Legenda hovorí, že názov Gunpowder (Strelný prach) dal tomuto čaju mladý obchodník s čajom, ktorému drobné, skrútené zelené guličky pripomínali strelný prach. Pôvodne sa predával s označením podľa veľkosti – napr. Špendlíková hlavička či Hrášok. Taktiež čínsky názov Zhucha (Ču-čcha, Perlový čaj) je veľmi popisný. Gunpowder je čínsky zelený čaj vyrobený z mladých čajových listov tmavozelenej farby a poskytuje číry nápoj trpkej chuti s jemnou dymovou arómou.

Krútenie vybraných krehkých čajových lístkov do tohto neobvyklého tvaru vyžaduje zvláštnu zručnosť. Pevné skrútené guličky však vydržia dlhšie ako iné zelené čaje, ktoré uskladnením rýchlo strácajú chuť.

Pri príprave čaju drobné guličky zazvonia a zacinkajú v konvici alebo šálke. Po preliatí horúcou vodou sa rozvinú ako kvietky, ktoré plávajú a klesajú ku dnu, vytvárajúc z odtieňou zelenej farby očarujúce vzory, čo pitie čaju obohacuje ešte o potešenie pre oči. Vzniká silný, tmavo zelený nápoj nezapomenuteľnej vône a nahorklej chuti, ktorá však nie je nepríjemná a dlho vydrží v ústach.

Čaj Gunpowder
„ Čaj Gunpowder “

Čajovník čínsky

Čítanie o čaji

Slávne čaje

Knihy o čaji

Ďalšie zdroje

Radšej tri dni bez jedla, ako jediný deň bez čaju.

— Čínske príslovie